Atidumo stoka tvarkant įmonės pavedimus gali kainuoti

Nuo finansinių sukčių neapsaugoti ne tik privatūs asmenys, bet ir verslo įmonės. Lietuvos įmonių neaplenkia pasaulyje tarp sukčių populiarius sukčiavimo metodas – susirašinėjimo el. paštu tarp verslo partnerių imitavimas. Apgavikai siunčia laiškus apie neva atnaujintus mokėjimo duomenis arbai sąskaitas faktūras, kuriose atsiskaitymams už paslaugas ar prekes nurodo savo banko sąskaitą.

Ant tokių sukčių kabliuko vos neužkibo vienos nedidelės paslaugų įmonės vadovas Robertas. Jis pasakoja įgyvendinęs nemažos apimties projektą, kurio metu iš skirtingų tiekėjų buvo intensyviai perkamos reikalingos paslaugos ir gaminiai. Per trumpą laiką iš įvairių įmonių atkeliavo nemažai sąskaitų. Verslininkas, kaip ir paprastai, jas priimdavo ir pavedimus atlikdavo pats, buhalteriui tik perduodavo dokumentus reikalingoms ataskaitoms parengti. 

Elektroniniu paštu atkeliavusias sąskaitas žmogus išsaugodavo į atskirą aplanką, tuomet visas iš eilės apmokėdavo. Pradėdamas apmokėjimą, Robertas nusistebėjo, kad viena avansinė sąskaita atrodo kiek keistai – su klaidomis lietuviškame paskirties tekste. Jis pagalvojo, kad su partneriais susisieks kiek vėliau ir paprašys ją pakoreguoti, kad viskas būtų tvarkinga.

„Nuo sukčių mus išgelbėjo tik tai, kad tuo pačiu metu buhalterijai atidaviau visas sąskaitas ataskaitoms parengti. Taip sutapo, kad iš buhalterio skambučio apie netinkamą sąskaitą sulaukiau dar neatlikęs pavedimo – paaiškėjo, kad joje nurodyta ne tas banko sąskaitos numeris, kuris buvo įrašytas mūsų sutartyje su šia įmone. Darkart įsitikinau, kiek svarbus akylumas ir glaudus bendradarbiavimas su kolegomis“, – pasakoja verslininkas.

Pamoka – tikrink informaciją

Per skubėjimą vos netapęs sukčių auka žmogus sako pasimokęs, kad visas sąskaitas verta patikrinti keletą kartų. Būtina sulyginti duomenis su įrašytais sutartyje, jeigu tokios nesate sudarę – susisiekti su sąskaitą išrašiusiu partneriu telefonu ir pasitikslinti.

Verslininkas pripažino, kad apgaulingų sąskaitų ypač dažnai ateina į įmonės el. paštą, kuris skelbiamas internete, tačiau iki minėtojo didelio projekto bėdų nebuvo kilę. Tačiau didesnė nei įprastai darbo apimtis ir skubėjimas nulėmė tai, kad verslininkas vos neapmokėjo netikros, sukčių atsiųstos sąskaitą. Nuo šiol Roberto įmonė sąskaitų siuntimui ir komunikacijai su partneriais naudoja kita el. pašto adresą, kuris nėra skelbiamas viešai ir nurodomas tik tiems partneriams, su kuriais susitariama dėl bendradarbiavimo.

Saugumo specialistai pastebi, kad sukčiai savo aukomis neretai pasirenka tuos verslus, kurie siunčia prekes, įsigyja paslaugų iš kitų šalių. Pasitaiko atvejų, kai sukčiai suklastoja sąskaitą faktūrą, nurodydami savo sąskaitos numerį, bei išsiunčia ją suklastoję partnerių el. paštą. Jei perkančioji įmonė neatkreipia dėmesio į pasikeitusį sąskaitos numerį, dažniausiai sąskaita yra apmokama ir pinigai atitenka sukčiams.

Todėl geriausia būtų su naujais partneriais susitarti ir dėl tarpusavio komunikacijos, pasikeitus sąskaitos numeriui ar kitokiems duomenims, proceso, kad šią informaciją reikėtų suderinti atskirai, prieš siunčiant apmokėjimo dokumentą, oficialiais kanalais – nereikėtų pasitelkti socialinių tinklų ar pokalbių programėlių.

Įmonėje verta įvesti vadinamąjį „keturių akių principą“, kai dokumentus patikrina ir nuo nustatyto dydžio sumos apmokėjimą tvirtina ne vienas, o bent du asmenys, taip sumažinant galimybę suklysti.

Eksperto komentaras: „Prevencijai svarbu budrumas ir greitis“

Elčin Mamedov, Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro taktinio bendradarbiavimo grupės koordinatorius

Atlikus 2021 m. sukčiavimo atvejų analizę buvo nustatyta, kad būtent toks sukčiavimo būdas yra vienas populiariausių ir sudaro trečdalį visos sukčių išviliotos pinigų sumos. Siekiant išvengti sukčių pinklių itin svarbu, jog gavus sąskaitas apmokėjimui neprarastumėte budrumo ir atidžiai tikrintumėte jose pateiktą informaciją. Svarbu atkeipti dėmesį į nurodytus verslo partnerio rekvizitus, sąskaitos numerį bei elektroninio pašto adresą, iš kurio buvo gauta sąskaita. O atlikus apmokėjimą ir suvokus, kad tapote sukčių auka, svarbu kuo greičiau pranešti apie įvykį savo finansų įstaigai bei kreiptis į policiją.
 

Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimu.