Senjorė patikėjo suradusi meilę

Romantiniu sukčiavimu užsiimantys nusikaltėliai savo aukas medžioja įvairiose pažinčių ir bendravimo programėlėse, socialiniuose tinkluose. Viename iš jų ant sukčių kabliuko užkliuvo ir 70 metų perkopusi vilnietė Birutė – virtualių ilgapirščių taikomos schemos tokios paveikios, kad nuo jų kartais neapsaugo net didžiulė gyvenimiška patirtis.

Senjorė patikėjo, kad ji bendrauja su Sirijoje tarnaujančiu amerikiečiu kariškiu Džonu: šitaip prisistatęs asmuo Birutę užkalbino pažinčių programėlėje. Moteris joje užsiregistravo pramogai – kompiuteriu naudojosi jau seniai, internete skaitydavo naujienas, bendraudavo su užsienyje gyvenančiais vaikais, mokėdavo mokesčius. Patirtis – kuo geriausia. Kodėl gi nepabandžius dar vienos naujovės?

Nekėlė įtarimų

Pažintis, atrodė, taip pat žadėjo tik pačius geriausius įspūdžius. Naujasis bičiulis noriai dalijosi savo gyvenimo detalėmis – pasakojo esąs 56-erių, jau tarnybos veteranas, greit esą laukia pensija, o svečioje šalyje vienam labai ilgu. Žinutes rašė išsivertęs į lietuvių kalbą per vertimo programą.

Džonas šiltai dėkojo Birutei už pasakojimus apie jos kasdienybę, gyrė optimizmą ir nuoširdumą, sakė, kad būtent to pasigesdavo santykiuose su moterimis. Širdies ir proto branda esą daug vertingesnė už laikiną jaunystės žavesį. Apie 50 metų santuokoje gyvenanti moteris šypsojosi, skaitydama dosnius komplimentus. Savo sutuoktiniui apie pažintį nepasakojo – kam erzinti, juolab kas viskas vyksta internete.

Vis dėlto pabrėžtina šiluma Birutę „nuginklavo“ taip, kad ji pamiršo sau būdingą atsargumą ir be dvejonių atliko pavedimus, Džonui atsargiai paprašius pervesti pinigų neva sumokėti muitinės mokesčiams už jai siunčiamą dovaną. Jeigu, žinoma, tai jos neapsunkintų... Moteris buvo pasirengusi atiduoti ir šeimos santaupas. Ji atliko kelis pavedimus į susirašinėjimo draugo nurodytą sąskaitą užsienio banke, kurių bendra suma siekė 10 tūkst. eurų. Negi daug, kai dovanų atkeliauja vėrinys su deimantais? Juk būtent taip rašė iškalbusis gerbėjas...

Įsikišo bankas

Banko padalinyje kelissyk mokėjimų pavedimus į užsienį atlikusios moters elgesys pasirodė neįprastas – darbuotojai paprastai atpažįsta netipinę klientų elgseną, todėl šiuo atveju ėmė domėtis detaliau. Į situaciją įsitraukus saugumo specialistams, pavyko išsaugoti 10 tūkst. eurų siekusią sumą: 3 tūkst. eurų dydžio pervedimą pavyko sustabdyti, o 7 tūkst. eurų jau pervestų pinigų buvo sugrąžinti iš gavėjo banko.

Šios istorijos, kuri sukurta pagal tikrus faktus, herojė atsipirko stresu. Tačiau galimi ir kur kas didesni praradimai. Kol lėšos neįskaitytos į gavėjo sąskaitą ar pavedimas neišsiųstas iš banko, tarptautinius pervedimus įmanoma atšaukti, primena Lietuvos bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė. Todėl labai svarbu, kad klientai patys nedelstų kreiptis į banką.

„Tačiau neretai, net ir supratę, kad pinigus pervedė sukčiams, klientai nedrįsta apie tai pranešti. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai gyventojai nenori pripažinti, jog yra apgaudinėjami, ir nekreipia dėmesio į banko darbuotojų ar policijos perspėjimus“, – akcentuoja E. Čipkutė.
 

Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimu.